اخبار فوري :
گزارش تصويري

گزارش تصويري از ديدار با مقامات لبناني گزارش تصويري بازديد معاون امور زائرين استاندار قم از روند استقرار كميته هاي ستاد تسهيلات زائرين استان جلسات و بازديد از خدمات رساني نيمه شعبان
تقويم و مناسبتها
آمار بازديد

کل بازدید کنندگان : 347075
بازدید کنندگان امروز : 76
بازدید کنندگان این صفحه : 5644
بازدید کنندگان آنلاین : 1
مدت زمان تولید صفحه : 0/2500
معاون امور زائرين

يونس عالي پور

  شهر مقدس قم بعنوان خاستگاه انقلاب اسلامي و شهر علم و جهاد و بصيرت از جايگاه ويژه اي در بين ساير شهرهاي كشور برخودار است به گونه اي كه مقام معظم رهبري نيز قم را پايتخت علمي و فكري دنياي اسلام دانسته اند. وجود با بركت حرم حضرت فاطمه معصومه-سلام الله عليها- و مسجد مقدس جمكران باعث گرديده تا همواره قم مأمن و مقصد عاشقان اهلبيت عصمت و طهارت(عليهم اسلام) باشد. برگزاري مراسمهاي مختلف در مناسبتهاي ديني و ملي همچون نيمه شعبان ، دهه كرامت و ... نيز باعث گرديده تا بيش از 20 ميليون نفر درسال به اين شهر مقدس سفر نمايند.

علاوه بر اين به دليل حضور علما و مراجع عظام تقليد، حوزه علميه قم، مراكز متعدد علمي و پژوهشي باعث شده تا قم بعنوان مركزيت علمي جهان تشيع همواره مورد توجه قرار گرفته و سفرهاي متعددي به قم انجام پذيرد . فعاليت بيش از 80 هزار طلبه و روحاني از سراسر كشور در مدارس و حوزه هاي علميه قم و حضور حدود 25000 هزار طلبه  از 103 كشور دنيا نمونه هايي از گستره تنوع مراجعين به قم است. به همين دلايل اگر از قم بعنوان "جهان شهر قم" ياد كنيم سخني به گزافه نگفته ايم .

متأسفانه در ساليان گذشته بدليل فقدان ساختار ثابت، مديريت اين مهم با چالشهايي روبرو بوده است . تشكيل ستادهايي همچون تسهيلات نوروزي، تسهيلات زائرين و ... هرچند بصورت موقت و مقطعي منشأ برخي خدمات بوده ليكن نتوانسته بصورت كامل جوابگوي نيازها و استفاده از ظرفيت ها باشد لذا ايجاد ساختاري ثابت و متناسب با وظايف و مأموريت ها ضروري بنظر مي رسد. اين حجم عظيم از مسافرين و زائرين نيازمند برنامه ريزي دقيق و مديريتي ويژه براي سازماندهي و استفاده از تمامي ظرفيتها در جهت تحقق اهداف و برنامه هاي مورد نظر مي باشد.

با اين هدف طرح تشكيل معاونتي با عنوان " معاون هماهنگي امور زائرين" در استانداري قم در دستور كار قرار گرفت تا مديريت واحدي براي پيگيري ، هماهنگي و اجراي امور مربوط به زائرين تشكيل گردد كه بحمدالله با همراهي مجلس و دولت ، قم بعنوان يكي از سه شهر مهم زيارتي كشور مورد توجه ويژه واقع شد و با استناد به ماده 12 قانون برنامه پنجساله اين معاونت در آذر ماه سال 1390 مورد تأييد و تصويب معاونت توسعه مديريت و سرمايه انساني رياست جمهوري قرار گرفت و با پيگيري هاي بعمل آمده سرانجام در تاريخ 21/8/1391 حكم اولين معاون هماهنگي امور زائرين استانداري قم توسط وزير محترم كشور صادر گردديد تا انشاء الله تعالي بمنظور حركت به سمت ايجاد و گسترش طرح "گردشگري مذهبي" كه بعنوان محور توسعه در سند چشم انداز بيست ساله قم آمده است، گامهاي اجرايي برداشته شود.

 

معاونين هماهنگي امور زائرين از ابتدا تا كنون

تصوير نام و نام خانوادگي شروع پايان
سيد ابوالفضل اسماعيلي 92/12/11 93/10/28

محسن محرري 91/8/21 92/12/10

 

 

 

معاونت امور زائرين
اوقات شرعي

کلیه حقوق مادی و معنوی، متعلق به استانداری قم میباشد